Баба загуби съдебна битка в болярския град. Районният съд на Велико Търново попари надеждите на 69-годишната Надежда Айслетнер да си върне апартамент в старата столица, вписан на родната й внучка, и да се развали последващо дарение на същото жилище на Айгюн Османов, съпруг на младата жена. Решението на Темида е от 21 май и подлежи на обжалване пред Окръжния съд. Надежда Айслетнер е осъдена да плати по 1600 лв. адвокатски хонорар. По време на съдебното следствие и от разпити на свидетели не е доказана симулация при сделката за покупко-продажба на апартамента между баба и внучка и неговото дарение на съпруга Айгюн след това. Историята придоби популярност на 16 април 2021, когато публикувахме разказа на Айгюн Османов, който към момента има рекордните близо 200 000 четения. Той и Надежда живеят и работят в Германия и са сключили брак във В. Търново на 10 януари 2020 г. За него роднините на Надежда не са били известени и заради това го приемат за „таен“. Самата търновка Надежда Айслетнер от години живее в Мюнхен със съпруга си Манфред. Семейната война ескалира, след като внучката дарява апартамента на съпруга си Айгюн.
Конфликтите са свързани и с факта, че Айгюн е турчин, а Надежда е българка. Според баба Надежда младото семейство е трябвало да покаже нормално отношение към нея и майката Десислава. Двете жени твърдят, че безкрайно много обичат Надежда и искат само тя да бъде щастлива, но нямат обяснение защо е направено дарението на единственото жилище на внучката само три месеца след тайния брак. Заради това Айслетнер завежда въпросното дело за разваляне на двата договора, което засега губи. Освен това възрастната жена е подавала множество сигнали и жалби срещу Айгюн Османов до прокуратурата и полицията с различни твърдения, но няма образувано нито едно досъдебно производство поради липса на доказателства, казаха от Районна прокуратура в старата столица.
Пред съда бабата е заявила, че всички пари, платени по договора, са нейни, поради което тя е собственик на имота. Посочва, че през 2009 г. Надежда Османова е била на 16 години и не е имала никакви средства, с които да плати цената за изграждането и за закупуването на апартамента, а същите са от продажбата на друго жилище в град Велико Търново. В този смисъл счита, че договорът за покупко-продажба от 9.09.2009 г. не е в състояние да прехвърли правото на собственост на процесния имот върху Надежда Османова, съответно, след като тя не е станала собственик на същия, то и договорът за дарение от 16.04.2020 г. е нищожен. Съдебният състав обаче е отхвърлил тези съображения, като в същото време никой не е оспорвал, че жилището на ул. „Слънце“ е платено от Надежда Айслетнер и струва 35 260 евро. Бабата твърдяла още, че винаги е третирала имота като свой, а причината да впишат като собственик Надежда Османова, била, защото мислели, че по този начин могат да избегнат данъчна тежест и заради това договорът за покупко-продажба бил привиден.
Нещо повече, от събраните по делото гласни доказателства безспорно се установява, че ответницата Надежда Атанасова Османова е смятала и е приемала имота за нейна собственост.
Дори в показанията си свидетелката Десислава Михнева заявява: „Дъщеря ми знаеше, че това е неин имот… Тя знае, че имотът е неин, но тя много добре знае, че парите са дадени от баба й…“. В тази връзка следва да бъде отбелязано и че няма пречка дори средствата за закупуване на недвижимия имот да са заплатени от едно лице, собствеността на същия да бъде прехвърлена на друго, щом страните са постигнали съгласие за това, а в случая по делото липсват каквито и да е доказателства в обратната насока, още повече че в конкретния случая става въпрос за отношения между баба и нейната внучка.
Нели СУКОВА
Сн. Фейсбук и авторката
Източник: Борба