За някои това е мечтаната работа, но за други е кошмар и вечна депресия. Ето кои са тези професии:
Ветеринарни лекари
Хората, които лекуват животни, са дълбоко нещастни. Те са по-склонни от останалите да изпитат прегаряне, депресия и душевни терзания.
Анита Линк, австралийски ветеринарен лекар с 20-годишен стаж, разказа цялата истина за своята професия. Изглежда, че да се грижиш за кучета и котенца е ли щастие. Но всъщност е точно обратното. „Тази професия не допуска грешки. А ако се случат грешки, те водят до сърцераздирателни последици“, казва Анита.
Според Анита ветеринарните лекари често се превръщат в своеобразни амортисьори за негативните емоции на собствениците на домашни любимци. И ако по обективни причини не е било възможно да се спаси домашният любимец, често цялата вина се прехвърля върху ветеринарния лекар.
Към това се прибавя и недостигът на персонал, поради което ветеринарните лекари често работят извънредно и се чувстват виновни, когато трябва да вземат отпуск по болест. Така лекарите, които лекуват животни, са изтощени не само психически, но и физически.
Болнични бавачки и санитари
Всеки десети, който работи в тази област, признава, че е изправен пред дълбока депресия. Грижата за пациентите, храненето, миенето, почистването след тоалет – това е тежък труд, за който невинаги може да се чуе „благодаря“, защото подопечните на медицинските сестри са или тежко болни, или твърде малки.
Или пък пациентите просто нямат навика да ви благодарят за работата ви. Освен това е горчиво всеки ден да виждаш хора, които едва ли скоро ще оздравеят и ще напуснат болницата.
Персонал за кетъринг
Сервитьорите, които ви носят храната, често са едни от най-нещастните работници. Те не получават достатъчно заплащане. Работата е уморителна и трябва да сте постоянно на крака.
Освен това през деня безброй клиенти смятат за свой дълг да казват на сервитьора какво и как трябва да прави. А грубостите от страна на клиентите не са рядкост.
Социални работници
Всекидневната работа с малтретирани деца или семейства е достатъчно трудна. Освен това социалните работници често трябва да се занимават с много документи, което означава, че те често са на работа 24 часа в денонощието. Много от тях жертват личния си живот, за да помагат на другите, и доста бързо прегарят.
Лекари
Ветеринарните лекари не са единствените, които страдат на работното си място. Всички, от които зависи човешкият живот, също изпитват силен стрес и депресия. Всеки ден лекарите са свидетели на наранявания, болести и смърт. Те трябва да общуват с близките на пациентите и да им съобщават най-лошите новини. И е необходим много силен човек, за да не позволи на болката на другите да премине през него.
Актьори, шоумени и писатели
Нередовни доходи, нередовен график и пълна изолация от другите заради популярността. Освен това хората с творчески заложби по принцип са по-склонни към депресия от останалите. Актьорите по-често от другите страдат от биполярно разстройство и резки промени в настроението.
Особено нещастни в тази област са мъжете. В края на краищата, ако кариерата на една жена не е успешна, тя винаги може да отиде при семейството и да обяви, че е решила да се посвети на съпруга и децата си. Но представителите на силния пол да извадят такъв трик няма да успеят.
Финансови съветници и счетоводители
Тяхната работа – много стрес. Трябва да се занимават с чужди пари, при това често с огромни суми. Освен това, ако някой клиент изгуби парите си, финансовият съветник винаги е обвиняем.
Учители
Училищната програма се променя от година на година, така че изискванията към учителите постоянно се увеличават. Много учители работят след училище, а след това поемат работа вкъщи – проверяват тестове и домашни, подготвят се за следващия урок.
Нервната им система се подкопава и от непокорни деца и родители, както и от ръководството, което, опитвайки се да спази определени стандарти, често оказва натиск и контролира служителите.
Работници по поддръжката
Водопроводчици, електротехници и други подобни специалисти често се викат само при повреда или авария. Често през нощта и в почивните дни. Често им се налага да почистват бъркотията, оставена от други хора. А за работата им се плаща много малко.
Търговци
Работещите в сферата на продажбите имат много причини, поради които работата им може да доведе до депресия. Често продавачите работят на комисиона, което означава, че никога не знаете точно каква ще бъде заплатата ви през следващия месец.
Несигурността на работата, огромният натиск от страна на шефовете ви да се представяте добре и нередовният график често са причина за силен стрес.