Интернет е важен и неразделен компонент на съвременната действителност. А какво щеше да се случи, ако той никога не беше изобретен?
Интернет е създаден през 1969 г., а Световната мрежа е достъпна за обществеността от 1991 г. Цифровизацията се разпространява толкова бързо по света и подчинява всички сфери на човешкото общество, че през 2025 г. хората вече няма да могат да изпълняват обикновени задачи, без да използват интернет.
Ние буквално се събуждаме с джаджи в ръцете си и прекарваме по-голямата част от деня с тях, те ни помагат както в рутинните задачи, така и за работни цели. Най-малкият срив в интернет или отделни услуги предизвиква огромен брой оплаквания и недоволство от страна на потребителите, които веднага изглеждат като изгубени в пространството. Нека си представим живота, ако един ден интернет изобщо спре да работи, сякаш никога не е съществувал.
Развитие на други средства за комуникация
Без интернет темпото на живот щеше да бъде съвсем различно: изпращането и получаването на информация щеше да изисква много повече време, ресурси и усилия. Радиосистемите щяха да се развият значително, хората щяха да общуват чрез телефонни мрежи и уоки-токита, а онлайн чатовете никога нямаше да се появят.
Може би хората щяха да продължат да общуват чрез писма и брошури и да се събират в клубове и групи по интереси, за да обсъждат новини и различни социални явления. Вероятно щяха да съществуват мобилни устройства, но те щяха да се основават на телефонната мрежа и съобщенията, а не на интернет. Доставчиците щяха да повишат значително абонаментните такси, тъй като нямаше да има други средства за бърза комуникация.
Качество на живот
Човечеството никога не би използвало услугите, които са нещо обичайно за нас: доставка на храна и стоки по всяко време на денонощието, решаване на всеки проблем чрез технически услуги или онлайн справочници. За да разберете нещо, трябва да отидете лично в офисите на фирмите, за да купите продукт или услуга, трябва да отидете сами в магазина. Хората ще отделят повече време и енергия за домакински задължения, но общото здравословно състояние ще се поддържа на положително ниво. Ще се намали появата на заболявания, причинени от използването на интернет: изкривяване на стойката, влошаване на зрението, главоболие, психическото здраве също ще бъде по-силно. Начинът на живот би бил по-активен и мобилен.
Личният живот на всеки човек ще стане защитен и известен само на определен кръг от хора. Общуването между хората би било по-особено – броят на срещите би се увеличил, но почти не съществува диалог от разстояние, което означава, че е трудно да се изградят междуетнически и междуконтинентални отношения. Хората биха държали по-силно на близките си и биха се опитвали да участват по-активно в живота им, за да не загубят контакт: би било по-трудно да се намери стар познат след много години, отколкото да се намери профилът му в социалните мрежи сега.
Промяна на съдържанието
Качеството и скоростта на разпространение на съдържанието също биха били много по-различни от това, с което сме свикнали днес: в свят без интернет информацията и новините се публикуват във вестници, излъчват се чрез радиостанции и телевизионни канали, което е много по-трудно от публикуването на пост в социалните медии.
Преди да се направи общонационално съобщение, постът щеше да бъде щателно проверен, защото в традиционните средства за масова комуникация е невъзможно да се поправят грешки и да се променят данни. Ако броят на фалшификатите и дезинформацията намалее, доверието на гражданите ще се увеличи. Печатните медии, радиото и телевизията щяха да получат нови кръгове на развитие и вероятно щяха да се появят нови видове медии.
Повишаване на грамотността и творчеството
Процесът на учене ще бъде по-малко всеобхватен, по-дълъг и по-труден. Би било невъзможно да намерите информация и да усвоите ново умение за 5 минути: ще трябва да прегледате много документи и книжа. По всяка вероятност хората щяха да си предават ценни и необходими ресурси един на друг чрез буккросинг – размяна на книги. Но вниманието към филмите и видеоклиповете щеше да остане високо. Широко разпространение биха получили видеоуроците на флашки или дискове, които също могат да се използват за усвояване на нова информация в олекотен формат.
Общественият интерес към литературата би се увеличил, а това би подобрило общата грамотност – няма автоматична корекция на грешките, така че трябва да се мисли за самото писане. Освен това хората биха черпили идеи от собствените си глави, а не от готови решения в интернет или от невронни мрежи. И това биха били напълно нови и необичайни идеи – човешкият мозък все още е гениален и уникален.
Мнение за невронните мрежи
Невронната мрежа и изкуственият интелект са рожба на интернет. Тези технологии представляват мисленето на една машина, но без появата на световната мрежа те нямаше да съществуват. Учениците и студентите щяха да мислят за задачите си сами или да търсят отговорите другаде, а работещите хора нямаше да могат да използват тези системи, за да изпълняват някои задачи по даровит начин.
А ето какво мисли самата невронна мрежа за свят без интернет:
„Ако не беше изобретен интернет, светът можеше да изглежда различно: информацията щеше да се обменя чрез куриери и пощенски гълъби, което щеше да доведе до специализирани услуги за доставка. Социалните връзки щяха да бъдат съсредоточени в клубове по специални интереси, което щеше да насърчи дълбоките лични отношения, но щеше да ограничи достъпа до разнообразието от мнения. Пътуването би се превърнало в необходимост за придобиване на знания, а традиционните медии като телевизията и радиото биха се превърнали в основни източници на информация и развлечения. Местните компании щяха да се развиват в собствените си региони, създавайки уникални технологии и продукти, което можеше да доведе до по-голямо разнообразие, но щеше да забави общия напредък. Като цяло светът щеше да бъде по-локализиран и зависим от физическите взаимодействия.“
Интернет предлага богати възможности и ускорява действията, но също така ограничава творческата свобода и възможността за контрол върху собствения живот. И все пак, по-добър или по-лош е един свят с интернет?