Има такава работа, без която можем да се справим, като в същото време си освобождаваме много свободно време.
Смята се, че почти всяка жена трябва да е специалист в много области и умело да играе ролята на любяща съпруга, грижовна майка, както и на възпитател, чистачка, готвачка, икономист и т.н. Някои от тези роли са отегчителни и често си противоречат една на друга.
Нещата, които една домакиня прави постоянно и които вие не можете да правите – никой няма да забележи. Нека да поговорим за тях по-подробно.
Натриване на балатума с лак
Без търкане той ще издържи 10 години, а благодарение на лака – 12. Нека изчислим разходите за всички кутии лак, които ще похарчите за 12 години. Добавете разходите за вашия труд. Сравнете тази сума със стойността на новия линолеум и труда, свързан с полагането му. Има ли смисъл от това?
Сортиране на прането
Страстта към категоризиране не винаги е подходяща. По-добре е да го направите веднъж преди пране, за да не попаднат чорапите в мивката с кърпите. Можете да поставите два коша за мръсно пране: за детето и за родителя. Или пък черни и бели. Също така е безсмислено да закачате изпраните чорапи по двойки. Така или иначе ще трябва да го направите отново, след като изсъхнат.
Прекарване на излишно време над готварската печка
Безсмислено е постоянно да сваляте пяната, която се образува, докато варите бульон или правите сладко. Можете да прецедите бульона накрая и да оберете пяната от сладкото, преди да го поставите в буркани. Изключение правят ястията, които изискват постоянно разбъркване. Но дали ги приготвяме толкова често?
Е, в крайна сметка можете просто да поверите готвенето на мултикукъра. Определено не е необходимо да стоите до него.
Прехвърляне на приготвената храна
Няма смисъл да преливате останалата супа от голяма тенджера в по-малка, от голям съд в друг по-малък. Ще трябва да измиете не една, а две тенджери.
Избърсване на прах на нивото на очите
Опитът показва, че най-много се замърсяват чекмеджетата на масите, стените и вратичките на нощните шкафчета. Докато стоите, не можете да го видите, но гостите, които седят във фотьойлите, могат да видят петната. От време на време избърсвайте мебелите, като полагате малко повече усилия там, където ще бъдат открити пръстови отпечатъци.
Няма смисъл да се катерите по шкафовете всеки ден за нищо, достатъчно е да го правите няколко или три пъти месечно. Между другото, ако имате овлажнител в къщата, количеството на праха чувствително намалява. И това не е единствената мухобойка, която ще ви отърве от праха за дълго време.
Почиствайте ваната всеки ден
Ваната ще бъде винаги чиста, ако свикнете всеки член на домакинството да я изплаква след себе си и използвате пяна за баня. Тогава няма да е необходимо да я почиствате всеки ден със специални продукти.
Почистване на петна от алуминиеви съдове
Не губете време в почистване на потъмнели алуминиеви тенджери и тигани. Приберете ги, по-добре е да използвате емайлирани и от неръждаема стомана. Между другото, експертите са на същото мнение: алуминият в кухнята е абсолютно излишен.
Гладене на спално бельо и кърпи
Не, те няма да се изгладят от само себе си. Но никой няма да забележи колко са намачкани или изгладени чаршафите на леглото ви. Възможно е то да се е намачкало по време на употреба. След първата нощ няма да е ясно дали сте го гладили или не.
Избърсване на съдовете с парцал или кърпа
Първо, това отнема много време. Второ, не е безопасно. Кърпата, с която избърсвате съдовете, може да съдържа бактерии и остатъци от почистващи препарати.
Изплаквайте чиниите си, преди да ги измиете в съдомиялната машина
Няма да повярвате, но това не подобрява качеството на миенето. Разбира се, трябва да изчистите остатъците от храна от чиниите. Но измиването им, преди да ги поставите в машината, не го прави. То пак ще свърши същата работа, при това много по-добре, отколкото можете да го направите на ръка.