Погрешно зареждане на съдомиялната машина се случва доста често дори и от опитните домакини. Поставяте ли чаши с главата надолу върху зъбите на горната решетка на съдомиялната си машина? Ако е така, значи го правите погрешно. Продължавайте да четете, за да разберете какви други грешки допускате при зареждането на съдомиялната машина и да научите как да ги поправите, за да получите по-чисти съдове с по-малко зареждания.
1. Подготовка на съдомиялната машина
Ако съдомиялната ви машина е мръсна, преди да я заредите е важно да се уверите, че тя в нея няма стара храна и остатъци. Ако все пак откриете такива, първо намерете и почистете филтъра в долната част на съдомиялната машина. След това избършете вътрешността на машината с влажен парцал, включително рамото на пръскачката, рафтовете и уплътнението около вратата.
2. Чаши
Пластмасовите и стъклените чаши трябва да се зареждат на горната стойка на съдомиялната машина, не над зъбите, а до тях, за да се осигури повече място за повече съдове. Те трябва да се поставят с главата надолу, така че вътрешността на чашите да се напръска най-много.
3. Чинии за вечеря
Големите чинии трябва да се зареждат на долната стойка на съдомиялната машина, но не трябва всички да са обърнати в една и съща посока. За да гарантирате, че страната, от която се храните, получава най-много пръски по време на цикъла на миене, уверете се, че чиниите са обърнати навътре към средата на стойката.
4. Малки чинии и купички
Купичките могат да се зареждат на горната стойка на съдомиялната машина. За да се спести място, те трябва да са подредени една до друга (или леко застъпени), но подобно на големите чинии се старайте да са обърнати към центъра на стойката, за да получат максимално количество пръскане.
5. Големи прибори за хранене
Шпатули, лъжици за сервиране и други големи прибори не трябва да се зареждат заедно с останалите сребърни прибори, тъй като те са твърде високи и могат да попречат на пръскащото рамо на съдомиялната машина. Те трябва да се поставят на най-горната стойка и не забравяйте да ги разпределяте, така че всички повърхности да бъдат почистени.
6. Сребърни прибори
Вилиците, лъжиците и малките ножове могат да се зареждат в отделението за сребърни прибори на съдомиялната машина. Въпреки това, ако отделението ви няма прорези, които да отделят всяко парче сребърни прибори, трябва да ги подредите така, че всички да не са обърнати в една и съща посока. Зареждайте някои от тях с дръжките надолу, а други – с дръжките нагоре, за да не се слепват.
7. Съдове за печене
В съдомиялната машина трябва да се зареждат само тези, на които е обозначено “подходящи за миене в съдомиялна машина”, а най-доброто място е обърнато навътре покрай външния ръб на долната решетка. Там съдовете за печене ще бъдат измити с най-голяма струя и няма да пречат на водата и сапуна да достигнат до другите съдове.
8. Големи купи
Голямата купа трябва да се постави с главата надолу на долната решетка, без да има други съдове под нея. Накланянето на купи за смесване към други съдове на долната решетка също ще помогне да се избегне блокирането на водата.
9. Капаци на контейнерите
Капаците на леките контейнери за съхранение на храна трудно се задържат на място по време на цикъла на миене на съдове, но е важно те да не се озовават върху решетката, тъй като това ще блокира достъпа на струята до другите съдове и ще доведе до събиране на вода върху капаците. Най-доброто място за зареждането им е на горната стойка на съдомиялната машина, странично между зъбите.
10. Бутилки за вода
Уверете се, че на бутилките за вода е написано “подходящи за съдомиялна машина”, преди да ги заредите на долния рафт. Също както чашите и чашите за пиене, бутилките за вода трябва да се поставят с главата надолу до (а не над) зъбите на стойката. Това ще спести място и ще гарантира, че струята ще попадне във вътрешността на бутилките.