Разширени вени – опасно, но предолимо
Да откриете, че имате разширени вени не е приятно. Заседналият начин на живот, дългото стоене прав, липсата на сериозна двигателна активност, включително спортуване и екскурзии, водят рано или късно до едно много сериозно заболяване – варикоза или разширени вени. За жените вероятността да развият такова заболяване е по-голяма, тъй като в желанието да са „неотразими“, те се обличат често пъти неподходящо, използват твърде високи токчета, а освен това, кръстосват по правило краката си в седящо положение. Началните симптоми на варикозата са в промяната на цвета на вените (най-често тези на краката), които придобиват син или тъмно лилав цвят и лесно се забелязват дори от разстояние.
Ако тези симптоми бъдат пренебрегнати, то не след дълго време видът на вените се променя – те изпъкват и/или се усукват… Физиологията при това заболяване е следната. Функцията на вените в кръвоносната система е да връщат кръвта към сърцето.
Тъй като те нямат собствени мускулни влакна (както е при артериите), то движението на кръвта в тази посока се осигурява от венозните клапи, които не позволяват връщането й в обратна посока.
При по-дълго седнало и особено – в право положение, венозната кръв се задържа в най-нискоразположените области на тялото – краката и вътрешното налягане там се повишава. В дългосрочен план този процес води неминуемо до отпускане на венозните стени, при което венозните клапи спират да функционират и вените се деформират – силно надебеляват и се усукват застрашително… Появяват се и болки, а външният вид на заболелия се компрометира чудовищно… При достатъчно движение обаче, този дегенериащ процес се минимизира, отстъпвайки неопределено във времето…
Защото мускулната система стабилизира изненадващо добре венозния поток. Следователно, ако сте забелязали навреме началните симптоми на заболяването – краката ви се подуват от дългото стоене или седене и/или оцветяване на вените под кожата – то ще помогнете на венозната циркулация като активирате регулярно мускулите на краката си /като се започне от тези на бедрата/ във възможно по-висока степен.
Горещо ви съветваме да започнете да практикувате на аматьорски принцип /3 – 4 пъти седмично/ любим през младите ви години спорт, но такъв, който изисква интензивното ви придвижване. Тук, беговата пътечка във фитнеса ще свърши работа, но не и статичното прехвърляне на тенис-топките през мрежата… Затова се насочете към бадминтона, при който спорт се налага за извършвате много движения във всички посоки, така че ще натоварвате в достатъчна степен не само мускулите практически на цялото тяло, но и сърдечно-съдовата и отделителната системи на организма.
Ефектът от такъв тип „лечение“ ще се увеличи значително, ако задължително изминавате дневно от 7 до 10 км, но не като на разходка, а на „бърз ход“. Запомнете, въпросът не е толкова в изминатото разстояние, а в скоростта, която развивате. Трупащите се статистически данни показват недвусмислено, че именно бързото всекидневно ходене удължава човешкия живот, защото се оказва перфектен регулатор на кръвообръщението. Да се забравяме и един статистически факт от близкото минало: пощальоните, кръстосвайки с бърз ход улиците, живеят по правило с 5 години повече сравнено с хората, практикуващи професии, които не изискват особено физически натоварване.
Друга препоръка е да не се задържате пред телевизионния екран за повече от час – два, при това не седете със скръстени крака; изобщо, избягвате да сте в такава поза, независимо от обстоятелствата. А, ако ще си почивате в легнало положение, то поставете под краката си нещо, което ще ги повдигне над нивото на тази; на добре е да използвате за целта невисока, мека табуретка, но и 2 – 3 възглавници ще свършат работа.
Освен това, горещо ви препоръчване да взимате всяка вечер не „горещ“, а контрастен душ, редувайки топла със студена вода, завършвайки винаги с последната; така ще усилите циркулацията на кръвта си и ще спите по-добре, без да сънувате кошмари… Да преминем сега към храненето. Яжте богати на колаген храни, тъй като изграждащата вените съединителна тъкан се състои изключително от този белтък. Затова си хапвайте без колебание най-различни местни бульони, като наблегнете главно на телешкия. Може и да се подсилвате с колагенови хапчета или таблети, защото така ще забавяте съществено дегенерирането на ставите с напредването на възрастта.
Разбира се, трябва да консумирате храни, богати на антиоксиданти, с което предотвратявате дегенерирането на клетките, включително и на тези, изграждащи венозните стени. Такива храни са: спанакът, червеното цвекло, боровинките, ягодите, годжи бери, бобът… А ако добавяте и минерални соли към храните, така ще подобрите още повече положението. В по-напреднал стадий на заболяването е препоръчително да носите масажиращи медицински чорапогащи. Действайте и положителният ефект няма да закъснее – варикозата ще отстъпи трайно! Защото най-малкото не е естетично да имате разширени вени.