10 стъпки за варене на яйца
10 стъпки за безпроблемно варене на много яйца за великден, за да останат здрави. Наближава Голямото великденско боядисване на яйца. Може би ви се се случвало да сложите 20- 30 яйца и една значителна част от тях да се напукат или белтъкът им да изтече във водата. Е, все ще ги използвате за нещо, но не това е целта – оптимален брой шарени яйца за Великден.
Яйцето е уникален природен продукт. Освен че има в себе си всичко необходимо, за да се зароди живот, обвивката му е някакво своеобразно физично чудо – формата, която не позволява то да застане право, съвършеният му овал, както и структурата на черупката. Знаете за факта, че не можете да счупите яйце в юмрук, както и категоричната забрана да приготвяте яйце в микровълнова печка. Херметическата цялост му позволява да генерира вътрешно налягане, което пък създава проблеми при варенето, защото температурата допълнително го усилва.
Тъй като 20- 30 яйца за Великден не са малка инвестиция, ще ви споделя няколко съвета как да варите яйца без да се напукат.
1. Измийте и хубаво прегледайте яйцата, преди да решите кои ще ползвате. Ако са домашни, могат да имат кал, тор и какво ли не. По възможност изберете светли или бели яйца.
2. Не ползвайте наистина пресни яйца, нека да са на поне 3 дни до 10 дни най- добре. Ако имате възможност, взимайте от едно и също място ( най- добре домашни, разбира се ), така ще знаете колко е дебела черупката и дали 8 минути варене не са твърде много.
3. Много, много важно е, яйцата да имат стайна температура преди да ги сложите в тенджерата. Разликата в температурата непременно ще причини напукване, дори и да ги сложите в студена вода.
4. Сложете яйцата в съд, който може да ги побере напълно, без да се кандилкат вътре. Наредете ги плътно, без да се притискат. Добре е съдът да с по- дебело дъно, което разпределя температурата по- равномерно.
5. На дъното сложете тензух, но ако нямате – по- тънка памучна кърпа.. Имайте това предвид, защото всеки удар директно в дъното ще причини пукнатина, която на 100 градуса вряща вода може да прерасне в Гранд Каньон . Ако имате повечко яйца, сложете втора кърпа над единия ред яйца и наредете втория ред. Но като цяло е добре да са на един ред.
6. Налейте върху яйцата студена вода колкото да има 2 см вода над тях.
7. Сложете ги на котлона, но не на най- силната степен. Трябва нагряването на водата и на сърцевината на яйцето да става едновременно.
8. Когато заврят, намалете още малко котлона, така че яйцата вътре да стоят спокойно, а не да танцуват под напора на балончетата. Те ще се сварят така или иначе.
9. Когато водата заври – засечете с часовник точната минута. За добре сварени яйца правилото е 8 минути. 4 минути са достатъчни да се втвърди белтъкът, а жълтъка да остане рохък, а за 5 минути имаме течна сърцевина на жълтъка.
10. Минат ли 8 минути, отделете тенджерата от котлона, за да спре процеса на варене. Горещата вода използвам да разтворя боите в съд с дебели стени, буркан или купа. Самите яйца изваждам с лъжица от тенджерата и ги оставям настрана – да не стоят в горещата вода, но не ги и потапям в студена, както бих направила за яйца, които няма да боядисвам. Те ще запазят топлината си още доста време. Тук е и моментът да прочетете инструкциите на боите.
Запретвате ръкави и нека боядисването започне!
Чувала съм още да се слага сол във водата, оцет, но за мен това е непроверена и недоказана практика против напукване. Четох по- задълбочено, че солта ще попречи на белтъка да изтече, но така или иначе, ако се напукат, пак ще отидат брак. За да се намали вътрешното налягане, още четох, може да се направи дупчица с игла на „дупето” на яйцето, но не съм правила такова нещо.
Истината е, че няма гаранция при варенето на яйца, всяко от тях е уникално различно, но варени по гореописания начин през времето съм намалила щетите до статистическия минимум и съм достигнала празничния максимум.
Източник: Хера