10 прекрасни идеи за възпитанието на детето
10 прекрасни идеи, които ще ви дадем, за да възпитате детето ви. Възпитанието на децата се явява основен проблем за някои модерни родители. Когато едно дете не е възпитавано както трябва, то това се вижда отдалече. По детските площадки няма как да не ви е правило впечатление, когато детето е невъзпитано. Затова сега ще ви изброим цели 10 чудесни идеи, по които можете да възпитавате детето.
Първа идея: Избягвайте да се стараете за сте приятели с детето
Когато детето вижда в лицето на родителя си приятел, това не е никак добре. Той трябва да ви разпознава като лидер, да имате авторитет над него. Т.е. родителят е човекът, който трябва да се притече на помощ по всяко време. Детето има нужда от вашата подкрепа. Доста от нас наказваме децата си или им забраняваме да правят разни неща. Това не е грешно, но все пак ние трябва да уважаваме желанията на детето и неговите капризи и да не прекаляваме със суровите наказания.
Втора идея: Родителското “Не” трябва да бъде ясно и категорично
Детето е добре да осъзнае, че има определени граници, които не бива да прекрачва. Въпреки емоциите си, вие не можете да му давате широко поле на изява. Вашата задача като родител е да го научите да прави стойностни и полезни неща и да го мотивирате, а не непрекъснато за го санкционирате или засрамват пред другите. Твърдото НЕ трябва наистина да звучи утвърдително и категорично и детето да знае какво означава.
Трета идея: Спрете да пазите детето си за щяло и нещяло
Оставете го един-два пъти да се удари, за да може само да преживее негативната си емоция от случилото се. Престанете да се държите с отрочето си като с чаша, която не трябва да пада, така то ще порасне твърде разглезено и трудно ще се адаптира към реалния живот и проблемите около него.
Четвърта идея: Поощрявайте постъпките на детето, но с мярка
Не прекалявайте с хвалбите по негов адрес, защото след това на детето ще му бъде трудно да минава през трудностите на живота, които го очакват. Така те ще останат подвластни на чуждото мнение. Когато е направил нещо наистина добро, можете да го поощрите и похвалите.
Пета идея: като родител трябва първо вие да сте пораснали достатъчно
Ако вие самите се чувствате още деца, то детето ще го усети и психиката му е в опасност да бъде нарушена. Трябва да осъзнаете, че вие на първо място сте готови да бъдете родители, за да можете да дадете този пример на поколението.
Шеста идея: Внимавайте какви думи използвате
Често, когато говорим на детето си, ние си служим с епитети, които не се харесват на малкия. То все още не знае кое е истина, кое шега и кое лъжа. Възприема всичко буквално. Не го наричайте “непослушко”, “мързеливец”, “мрънкало”, защото то ви слуша и си мисли, че наистина е такова. Ако го почнете от малко, то в живота трудно ще разграничава истината от лъжата.
Седма идея: Дайте шанс на мъника да се чувства като дете
Не трябва да го смазвате от малко с допълнителни дейности като учене на езици, спорт, кръжоци, танци и други. Така ще го претоварите, а както е известно, скуката при децата е чуждо понятие. На детето му трябва време да бъде и само, на спокойствие. Вие даже трябва да му осигурите малко скука. А след това, вместо да го пращате да се социализира непрекъснато, позанимавайте се самите вие с него, поиграйте си, научете го на нещо ценно, разкажете му нещо интересно.
Осма идея: Научете го да почита традициите на семейството
Когато сте заедно с детето навсякъде, то вие му давате пример, с който то се чувства сигурно с вас навсякъде. То може би няма да ви го показже, но всъщност много обича да е с вас – когато пътувате, когато заедно гледате компютър или телевизор, дори когато готвите вкусна храна. Така детето развива и усъвършенства себе си, за да стане уважавана личност като порасне.
Девета идея: Научете го да бъде честен, последователен и праволинеен
Недейте да лъжете детето за нищо, защото ако ви усети, то ще загуби доверие във вас. Бъдете откровени с него, независимо за какво става въпрос. Недейте да криете от него, защото рано или късно то ще разбере и ще стане по-лошо.
Десета идея: Спестете броя на думи
Не е лошо детето да знае за какво говорите още от малко и общуването да върви гладко, можете да задавате въпроси към него, отговорите на които да са с една-две думи, за да не го объркват. Като пример: не го питайте например “Ти как обичаш да хапваш супата най-много?”, а задайте въпроса така “Супата със или без месо я предпочиташ?”. Така определено детето няма да се обърка с отговора си. Спазвайте нашите 10 прекрасни идеи, за да отгледате послушно и възпитано деге.