Най-тежките обиди, които детето ви няма да прости
Най-тежките обиди могат да повредят психиката на децата за цял живот. Възрастните правим неща, за които в последствие горчиво съжаляваме. Но понякога е късно да върнем времето. Изречената дума бива запечатана в съзнанието на детето ни. В следствие на някаква изнервена ситуация, ние се изпускаме и нагрубяваме детето си. Дори не се замисляме как ще му се отрази това на психиката в последствие.
А после се питаме защо децата се държат грубо като нас от време на време. Ами ние им даваме този пример и вместо да ги учим на любов и признателност, ние засягаме крехката им психика и те запомнят лошите думи за цял живот. Което смазва тяхната увереност и самочувствие, те изпадат по-лесно в дупки и дори могат се отразят на живота им.
Какви неща детето ще започни за цял живот:
Постоянно съревнование или съпоставяне с другите
Голяма грешка е родител да започне да “състезава” детето си с друго или други. Това действа изключително демотивиращо за него и то се чувства като издънило се във всичко. Погрешно е да караме детето да подражава на някого и да си прави въображаемо състезание с него. Най-добре е да го възпитаваме, като му сочим постоянно неговите положителни качества, които ще му помогнат по естествен път да се справи с тънкостите на живота. В никакъв случай не трябва да му казвате изречения от типа: Виждаш ли, твоят приятел Иван си реши трудната задача и му писаха отличен, а ти с какво си по-малко умен от него и не го правиш?”.
Достатъчно е за детето е просто да го окуражавате повече, за да повярва в собствените си възможности, които ги има.
Непрекъснато го подценявате
Дайте му криле, оставете го да разгърне възможностите си. Не го парирайте и не го обезсърчавайте. Няма непостижими неща, просто понякога трябва повече търпение. Не можете да му редите фрази от типа: “Я остави, това не е за теб, съседчето ще го направи по-добре”. Това се запечатва в съзнанието му и ще му остане като комплекс до края на живота. Детето трябва да има мотивация за борба, трябва да може да показва собствените си възможности. Веднъж няма да се справи, но на следващия път може и да успее. А на вас нищо не ви коства да го научите.
Не спазвате уговорките си
Ако обещаеш нещо на детето си, то го помни дори дълго време след това. Понякога децата ни изненадват с нещо, което самите ние сме забравили, че сме им обещали. Плесваме се по челото, но понякога е късно, защото те вече губят доверието си към нас. В никакъв случай не му предлагайте неща, които знаете, че не можете да му осигурите.
Не се разсейвайте, а помнете какво говорите на любимото си същество. Ако сте му казали, че ще получи подарък, купете му го. За него тази награда ще бъде стимул за постигане на отлични резултати във всичко.
В никакъв случай не го лъжете
Ако скриете нещо от детето и то после го разбере, в неговата душа остава чувството за измама. По този начин няма да знае кога казвате истината и кога криете нещо от него. Не скривайте фактите, колкото и болезнени да са те за него. После, когато научи истината, ще му бъде още по-тежко. А и така ще го научите то самото да лъже.
Не предавайте детето си за нищо на света
Повярвайте това ще остави неизлечимо петно в съзнанието му. Ако сте му споделили нещо съкровено, но в даден момент детето разбере, че вие сте го казали и на друг човек, то ще се почувства подлъгано. Това ще изостави трайна следа и то ще спре да ви се доверява.
Не спирайте да се вслушвате мнението му
Зачитайте какво казва, какво мисли и чувства. Ако спрете да слушате детето и си знаете своето, това ще ви отдалечи от него. Научете се какво му харесва, как иска да се облича, каква музика му харесва и с съобразете с желанията и навиците му. Не му правете хапливи забележки, защото все пак вие сте от различни поколения – няма как да ви харесват едни и същи неща.
Не изпадайте в безразличие към него
Когато сте сърдити на детето си, недейте да го игнорирате като вид наказание. Поговорете си с него, изчакайте да му премине гнева, както и вашия. Помагайте му в писането на домашни след училище. В никакъв случай не правете грешката да не му говорите или да не му обръщате внимание. Детето има нужда от вас без да го показва. Дори и да е радостно, то иска да зачитате положителните му емоции. Избягвайте да прибягвате до най-тежките обиди, когато то ви е разгневило особено много.