Няколко начина да се преборим с депресията
Да се преборим с депресията не е лесна задача, но има няколко начина да го постигнем. Перманентно, в разстояние на над 30-40 дни, се чувствате, най-общо, отпаднали физически или тъжни, или едновременно и двете… Тогава се самоопределяте се, че сте изпаднали в състояние на депресия, а в същност, имате сериозно психическо заболяване, едно от все по-често срещаните. Неговите симптоми са ясно дефинируеми: невъзможност да спите пълноценно или склонност да се търкаляте в леглото, дремейки до обяд; загуба на мотивация, но и на интерес към всичко, което ви е присъщо да вършите ежедневно или ви е вълнувало позитивно; нереалистична оценка на събитията около вас; безпричинно се чувствате отговорни и виновни за минали събития; невъзможност да се концентрирате и нелгично мислене; нежелание да разговаряте с непознати и дори колеги, чиято физическа близост търпите с мъка; поява на внезапни пристъпи на раздразнителност, както и на паника; необясним енергиен срив.
Психичното заболяване е още в по-тежка форма, ако се появява натрапчиво желание да се самонаранявате, или все по-често ви спохожда мисълта за самоубийство… И както при всяко заболяване е редно да се обърнете към психолог или специалист-психиатър. Защото депресията влияе силно негативно върху живота ви и общуването с околните… Със сигурност лекарите ще ви предпишат да взимате антидепресанти, докато симптомите не изчезнат. Но при положение, че не е добре да товарите излишно черния си дроб, то опитайте други начини за лечение.
Един от тях е да си поставяте простички цели, несвързани с осъществяването на „грандиозни бъдещи планове“, и да се стремите да ги постигнете, независимо от завладялата ви инертност. Изпълнението на тези „мини цели“ ще предизвика у вас чувство на удовлетворение, въпреки че ви е липсвала сериозната мотивация. Още по-важно е да се занимавате със спорт, изискващ добра координация и натоварване на всички мускулни групи – простите разходки или кратковременни екскурзии, дори с бързо темпо, не са достатъчно ефективни, за да има баланс в нивата на допамин и серотонин в организма ви.
Доказано е, че, заедно с ендорфините и окситоцина, тази четворка нервостимулиращи хормони, ще осигурява пълноценно вашето щастие, отделяйки се след тренировките в дългосрочен план… Имайте предвид, че дисбалансът на въпросните хормони води, рано или късно, до определена форма на депресия, но и до други психически заболявания.
Съществено е също така да отделяте нужното внимание на здравословното хранене; така ще осигурявате по естествен път необходимите за организма ви витамини и минерали, недостигът от които влошава, по правило, депресията. Стигаме до съня – той действа във висша степен благотворно за възстановяване на нормалната работа на предизвикващите депресия мозъчни неврони. Затова го подобрете на всяка цена – просто дайте на мозъка си възможност да се възстановява през нощта. Ако заспивате трудно и спите на пресекулки, то една успокояваща чаша чай, приготвен от лайка или горещият душ преди лягане ще благоприятстват сънят ви да стане постепенно пълноценен.
Добавете към това и лавандулова аромотерапия и изключвайте своевременно телевизора…Депресията обхваща всички, няма пощада, независимо от пол и възраст. А ако се събуждате трудно, то изгответе си точен график и го спазвайте с воля и упоритост – така ще нормализирате биологичния ритъм на организма си. Разбира се, може да използвате и „естествени антидепресанти“, каквито са: яйцата, богатият на магнезий тъмен шоколад; зехтинът и сьомгата.
А билковите отвари са особено ефективни да се справяте с депресията, стига да са правилно подбрани и да се пият редовно. Като най-подходящи се смятат: мента, лайка, валерианов корен, маточина. Да се преборим с депресията и да си живеем живота!