Обичаи за Димитровден. Според поверието от бялата брада на светеца се изсипват първите снежинки. „Свети Димитър зима носи, а Свети Георги – лято“ – гласи българска поговорка. Тогава стопаните прибират ралата си под стрехите и подреждат дървата за огрев. Прието е през съботата преди Димитровден да се почитат покойниците със Задушница. На нея е „подават” жито и питки за покой на душите им.
Този ден е известен също и като Митровден или Разпус. С него завършва периодът, за който се наемат сезонните работници като говедари, овчари, ратаи, и става разплащането с тях. Понякога като заплата се дава, освен определената сума, още дрехи и по чифт цървули за всеки от зимните месеци.
Обичай е да се приключват на този ден строежите на нови къщи. Преди собствениците са се разплащали със зидарите, а баш-майсторът давал благословия на новия дом. Освещаването на дома става с курбан от бял овен. Оттогава се част от менюто на Димитровден е агнешкото и Празникът на строителите.
Започва и спазаряването на работници за следващата година.
Според народното поверие от Димитровден започва подготовката за т.нар. „миши празници„ на следващия ден.
В старопланинските райони стопаните следят за първия гост, който прекрачи прага на къщата. Нарича се „полазник” – първият стъпил в дома. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че следващата година ще е богата, здрава и плодородна.
По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именика, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави имениците цяла година. На Димитровден се гадае за предстоящата зима и дори – година: Ако луната е пълна – пълен берекет. Срещу празника, овчарите оставяли в кошарата гега. Ако на овцете лежели на нея, преди да ги изведат сутрин, зимата щяла да е сурова и дълга.
Пълнолуние ли е в нощта срещу Димитровден, ще се роят пчелите и кошерите ще бъдат пълни с мед. Тази нощ е важна и за хората, които търсят заровени съкровища. Те вярват, че тогава небето „се отваря“ и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.
Вярва се също, че Свети Димитър е брат на Архангел Михаил – покровителят на отвъдния свят, на умрелите предци. В съботата преди празника е една от най-големите задушници – Димитровската, на която се раздава варено жито и питки за помен. По това време на годината започват годежи и сватби.
За да почетеш именник у нас е се чака покана, но на Димитровден се носят букет с бели цветя, вързани с червена панделка – за блага зима и здраве на празнуващия.
Кои имена празнуват днес: Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита.
Източник: Съновник