Пречистване на тялото от живак и други тежки метали. Всички сме замърсени с тежки метали, включително живак. Техен източник са не само чешмяна вода и храна, но и опаковките. Живак и други вредни за здравето метали могат да присъстват в лекарства, кухненски съдове и принадлежности, козметика, а също и във въздуха. Най-доброто, което можем да направим, е да стимулираме тялото системно да се прочиства от тях. Въпреки че всички сме изложени на отравяне с тежки метали, не всеки е засегнат в еднаква степен. Ние нямаме голямо влияние върху редица фактори, които благоприятстват натрупването на токсини. Има и такива, които всеки може да реши сам.
Фактори, благоприятстващи натрупването на тежки метали в организма. Факторите, които увеличават риска от отравяне с тежки метали, включват тютюнопушене, алкохол, силно преработени храни и бързо хранене. Химическите хранителни добавки, никотинът, алкохолът и захарта допринасят за натрупването на токсини. Всеки сам решава какви количества и дали ще присъстват в менюто. Освен модела на хранене и начин на живот, сериозно бреме за организма е и замърсяването на околната среда. Това прави проблема с отравянето с тежки метали често срещан проблем и най-доброто, което можем да направим, е да помогнем на тялото в неговото прочистване. Систематично, а не от време на време. Ето 7 съвета в ежедневния ви ритъм на живот.
1. Хлорофил
Хлорофилът, зеленият пигмент на растенията, е изключително полезен за клетките на човешкото тяло. Присъстващ във високи дози във водорасли и листни зеленчуци (като целина и магданоз, спанак, различни видове марули, ловеца и кориандър), хлорофилът има силни антиоксидантни свойства. Подпомага оксигенацията и храненето на всички клетки. Също така е от решаващо значение за изчистването им от токсини – включително живак и други тежки метали, както и отлагания и отпадъци. Днес имаме достъп до множество хранителни добавки, от които можем да си набавим хлорофил. Най-добре е обаче да присъства в диетата под формата на зелени зеленчуци.
2. Кориандър
От всички листни зеленчуци, кориандърът заслужава специално внимание, тъй като е особено ефективен при премахването на живака. Кориандърът може да се включи в менюто под формата на запарки, домашно песто или добавка към салати. Струва си да започнете с инфузия от 1-2 чаени лъжички сушени плодове или няколко пресни листа в менюто.
3. Витамин С
Витамин С присъства в почти всички зеленчуци и плодове. Дивият сорт е ненадминат в тази категория, плодовете на морския зърнастец също имат изключително високо съдържание на този силен антиоксидант. Струва си да ги запомните, защото септември и октомври са идеалното време да ги получите. Витамин С не само укрепва имунната система, но благодарение на силния си антиоксидантен потенциал, той ефективно неутрализира действието на свободните радикали и подобрява отстраняването на токсини, включително тежки метали.
4. Селен
Трудно е да се получи този елемент в България, тъй като нашите почви са бедни на селен. Струва си да помислите за това и съзнателно да включите в менюто си продукти, съдържащи селен. Този неметален елемент повишава имунитета и насърчава отстраняването на тежки метали, включително живак. Селенът може да се намери в горските гъби, както и в бразилските орехи, зърнени храни и яйца.
5. Фибри
Суровите растителни фибри са най-ефективният метод за подобряване на ленивия метаболизъм и стимулиране на чревната перисталтика. Фибрите свързват тежките метали и стимулират извеждането им от организма. Най-добрите източници на това баластно вещество са зеленчуците, плодовете и пълнозърнестите продукти.
6. Физическа активност
Адаптирана към здравословното състояние, физическата активност е препоръчителна на всяка възраст и е полезна по много причини. Подобрява метаболизма и насърчава производството на ензими, отговорни за отстраняването на токсините, включително тежки метали. Ако е необичайно, струва си да правите 20-30 минути упражнения поне 5 пъти седмично.
7. Сауна
За повечето от нас кратките 3-5 минутни посещения на сауна на всеки 2-3 дни ще бъдат най-полезни. Как сауната подобрява детоксикацията? Тя стимулира изпотяването, а в човешката пот има много токсини, включително живак и други тежки метали. За да извлечете максимума от пречистването си, не забравяйте да се рехидратирате преди да влезете в сауната и да вземете душ след излизане от нея. Отмивайки потта, ще предотвратите обратното усвояване на токсините.