5 фактора за ниска емоционална интелигентност
За да успеете в живота е нужно да вдигнете вашата емоционална интелигентност на ниво, в което другите да ви разбират по-добре. Всичко това се налага, за да можете да подобрите вашия социален живот. От емоционалната ви интелигентност зависят вашите контакти в службата в семейството, общуването с приятели и познати. Ако тя е ниска, то е възможно да започнете да изпитвате трудности в комуникацията с тях. Всичко това предполага стресови ситуации и конфликти в работата и в семейната среда.
Има някои показатели, които определят емоционалната интелигентност на даден човек. По тях можете да сравните дали тя е ниска или висока.
Първи фактор: Вие въобще не разбирате чувствата на другите
Ако интелигентността ви е ниска, то вие много трудно успявате да усетите чувствата на околните хора. За вас поведението на любимия човек или на колегите е пълна мъгла. Вие не можете да вникнете в чувствата им и не знаете какво изпитват като емоция. Някак си чувствата и емоциите на хората около вас не ви интересуват, а и вие не вниквате достатъчно дълбоко в тях.
Втори фактор: Въобразявате си, че останалите хора са твърде чувствителни
Обичате да разказвате вицове и майтапи, но го правите в най-неподходящия момент. По този начин досаждате на останалите хора и когато им писне и ви направят забележка, вие се чудите защо го правят. Стигате до заключението, че останалите хора са много по-чувствителни от вас самите, пък всъщност се оказва, че на вас самите ви липсва сензитивност.
Трети фактор: Много трудно печелите дълготрайни приятелства
Ако сте типаж с ниска емоционална интелигентност, не се чудете ако нямате много приятели. Вашето обкръжение е от предимно близки и познати хора, с които няма какво да си кажете. Разменяте няколко думи и толкова. Това означава, че на вас ви липсват качества като споделяне на проблеми, разкриване на емоции, съчувствие и др. Всичко това пречи да завържете дълготрайни приятелски отношения с хората.
Четвърти фактор: Мразите и не приемате чуждо мнение или критика
Вие сте винаги прави. Дори и да знаете, че може и да сте направили някаква грешка, отново се опитвате да убедите останалите хора и себе си в правотата си. Ако някой ви критикува или изказва мнение, различно от вашето, вие рядко го зачитате и не се вслушвате в него. Нещо повече, успявате да критикувате чувствата на пората до вас, без да се замислите, че може да ги нараните и отдалечите от себе си.
Пети фактор: Не можете да се контролирате при непредвидени емоционални състояния
Поради факта, че контролирате трудно вашите емоции, ако възникне критична ситуация е възможно да избухнете. Не можете да се владеете по никакъв начин, което доказва вашата ниска емоционална интелигентност.
Съвет: Ако забелязвате, че имате съвпадение на повече от една от петте точки, то поработете повече над себе си. Постарайте се да изслушвате повече хората, с които си общувате. Не бъдете твърде критични към тях, по-скоро обърнете критиката към себе си. Започнете да се поставяте на мястото на другия и усетете какво чувства. Помогнете на някого, който чувства някаква болка, не му се подигравайте и не го досмазвайте. Вдъхнете му оптимизъм. Разберете, че светът не се върти само около вас, уважавайте и другата гледна точка. Всичко това ще ви помогне да успеете в живота и ще повдигне значително нивото на вашата ниска емоционална интелигентност.