6 важни стъпки да научим детето на доброта
Време е да спрем ширещата се агресия навсякъде около нас и да научим детето на доброта. Не е приятно да видим събиращи се деца, които се обиждат, удрят, ритат или се държат агресивно или предизвикателно спрямо други деца и дори хора. Една агресия може да бъде физическа, но и вербална. Не е зле всеки родител да се замисли дали отделя достатъчно от времето си, за да възпита детето си. Ако оправданието му е, че няма време от работа, то със сигурност той не го прави и през уикендите. Не е добре родителите да изпускат контрола на детето. Когато са с него, те не е лошо да започнат да го учат да привиква с качества като съпричастност и толерантност. Да научат детето да бъде състрадателно към другите, да се държи добронамерено. Вие сте тези хора, които трябва да развиете тези качества в детето, то няма да ги прихване от само себе си. Ако успеете, ще намалите проявите на агресия в него. Предлагаме ви 6 важни стъпки да научим детето да е възпитано, добро и неагресивно.
Дръжте се добре със съседите
Колкото и да са ви писнали и да ви дразнят, бъдете любезни с вашите съседи. Когато ги видите ги поздравявайте, а ако детето е около вас не се конфронтирайте с тях, въпреки, че ви идва отвътре. Детето ще запомни тези обиди и ще ги приложи абсолютно същите в неговото общуване с другите деца. Ако пък толкова искате да се скарате с някой съсед и сте му го набрали, то гледайте детето да не слуша тези неща, защото ще му повлияе негативно и ще го озлоби и него.
Направете приятна изненада на някой приятел или съвършено непознат
Вгреждайте се повече в хората, които са около вас. Запитайте се как се чувстват те, какво изпитват, дали са щастливи или пък имат нужда от някаква помощ. Дайте им вашата подкрепа. Ако видите някой непознат, няма нищо лошо да го поздравите с усмивка.
Когато сте на пътя, ако някой иска да мине преди вас, махнете му с ръка и го пуснете. Всички тези леки жестове осмислят деня ви, а когато детето ги вижда, то ще следва вашия положителен пример и ще го прилага с познати и непознати деца. Така вие го учите на възпитание и добронамереност.
Организирайте игра “буркан на добрината”
Импровизирайте и организирайте семейна игра. Провокирайте детето да прави добрини. сложете празен буркан, озаглавете го “бурканче за добрини” и карайте детето като направи нещо положително през деня, да си го напише на листче и за го пусне в буркана. При 10 положителни добрини, вие можете да го поощрите – да му купите нещо любимо или да изпълните най-после някакво обещание, което все нямате време да го направите, да го заведете на любим негов филм и много други. Всичко това ще го зареди с позитивна енергия, вие като родител също ще се почувствате по-добре, защото ще видите стимул детето да прави добрини всеки ден. по-нататък можете да увеличите на две добрини на ден. под добрина разбирайте детето да зарадва друго дете с някакъв предмет, да помогне с торбите на възрастен човек, да изхвърли боклука или да събере някой боклук от земята, да каже някоя добра дума на непознат и други.
Винаги му казвайте, че една чаша е пълна, но до половината
Животът не е лесен и често се сблъскваме с непредвидени ситуации. Възможно е някой близък човек да си отиде от този свят, да изпаднете във фалит или лошо финансово състояние, да загубите работата си, да се сдърпате с някого. Накарайте детето да осъзнае, че има някои моменти в живота, които са свързани с разочарование. Вашата цел е да го убедите, че ако реши само проблема, то той ще стана по-уверен в живота. Това ще му даде допълнителна сила и енергия. От вас като родител зависи как ще представите проблема на детето, научете го, че няма невъзможни неща. Важен е начинът, по който ще разрешите възникналата трудност.
Накарайте да усети силата на природата, както и да я уважава
Покажете на детето, че природата е по-силна от хората. научете го да пази чистота, да не хвърля боклуци, да си почиства вкъщи или навън. Ако сте в планината семейно и намерите някакъв боклук, който загрозява пейзажа, то го вдигнете и го сложете в раницата, детето попива всичко това и се учи на същите неща, които му показвате.
Винаги казвайте едно “благодаря”
Ако благодарите на хората около вас, то детето ще прихване вашата доброта и ще се научи да бъде учтиво. Само вие като родител сте в състояние да го научите на това. Не разчитайте само на учителите и възпитателите му. За него е важно да ви вижда как казвате благодаря, било то за някаква услуга от съседа или на монтьора в сервиза, на продавача на плодове и зеленчуци или за някакъв мил жест от непознат човек. Важно е детето да изгради този навик, който ще взаимства от вас. Ако успеем научим детето на доброта, значи нашата мисия на родител е успешно изпълнена.