Историкът Стефан Влахо-Мицов с интересни констатации. За нова Балканска война с участието на Русия в защита на Македония призовава в новата си книга “Македонският феникс между унищожението и самоунищожението“ историкът Стефан Влахо-Мицов. Книгата излиза преди дни на пазара в Северна Македония и е широко рекламирана от тамошните медии. Ето какво е написано в анонса на корицата на книгата: “В геополитически аспект последното хилядолетие доказа, че македонската държава не може да се запази без съюз или поне подкрепа от Русия. Защото, от една страна, Македония е обградена от агресивните и изкуствено създадени гръцка, българска и албанска нации, които имат за цел окончателно да затворят “македонския въпрос” чрез унищожаване на македонския народ и лишаването му от неговата история. От друга страна, този антимакедонизъм е подкрепен от Западна Европа, която от ХVІІІ век нататък е прихванала идеята, че Гърция е люлката на европейската цивилизация, а това значи, че на гърците принадлежи не само античната македонска история, но и определението македонско.”
Мицов е роден в Габрово. Той има редица публикации и участия в българския печат и електроните медии и е автор на много книги, като първата, която го прави известен е “Кой уби Ботев“ от 1994 година, където е защитена версията, че войводата е бил убит от свои четници. Според Мицов, тази книга и разкритието което прави, променя мирогледа му изцяло. През 1997 година публикува книгата “20 век предстои. Илюзиите на човешкия род“, в която отрича значението на основни морални ценности и защитава тезата за създаването на живота на Земята от извънземни. През април 2006 г. получава званието „Посланик на мира„ от Интернационалната федерация за световен мир към ООН, през юни същата година става носител на голямата международна награда в Северна Македония “Почетно Рациново признание”. Между 2007 и 2011 г. е завеждащ връзки с обществеността в посолството на тогавашната Република Македония в София. По-късно, Влахов-Мицов е прехвърлен в Скопие, където със съдействието на тогавашния премиер Бранко Цървенковски получава държавен апартамент и е назначен в Института за национална история.
Редовен професор по балканска история и култура. Автор на 26 книги, от които 15 са издадени в Република Македония. Превеждан е на 13 езика. Член е на Съюза на българските журналисти и на Международната организация на журналистите, секретар на Дружеството за балгаро-македонско приятелство и почетен член на Дружеството на писателите на Македония. Председател на Съюза на свободните писатели в Балгария.
Източник: Пловдив24