Ядливите кестени са страшно полезни
Ядливите кестени от хиляди години се използват заради лечебните и хранителните си свойства. В Италия и Франция брашното от кестени е било основна храна през по-голямата част от годината. От него са приготвяли хляб, паста, супи и десерти.
Колкото и невероятно да звучи, в тях се съдържа също толкова витамин С колкото и в лимоните, както и витамини В2, В1, А и много минерали и микроелементи (калий, фосфор, магнезий, калций, натрий, желязо, флуор). А набавянето на всички тези вещества е от изключително значение в сезона на вирусите.
Кестените съдържат и много пектин и танин, които действат диуретично и са важни за страдащите от подагра.
Много подходящи са и за хора, които са на безглутеинова диета. Кестените са доста калорични (248 калории на 100 грама), но за сметка на това са бедни на мазнини, което е тяхното предимство пред повечето ядки.
Има много рецепти, в които да ги включите. Можете просто да ги сварите или изпечете на фурна. Или да изпробвате десерт и супа с кестени, пуйка с кестени, стафиди и коняк, както и една от емблемите на сладкарството в Тоскана – Castagnaccio. Освен това ядливите кестени
Подобряват храносмилането
Според различни изследвания, кестените съдържат специално вещество, което защитават пробиотиците в чревната микрофлора. Освен това, те са богати на фибри, които ни помагат да преработваме храната и ни предпазват от запек.
Съдържат антиоксиданти
Все по-модерно е да говорим за храни, които предпазват клетките на организма от оксидативен стрес. Най-малкото защото се знае, че той прави клетките по-податливи на онкологични заболявания.
Е, кестените също имат високо съдържание на антиоксиданти, които ни предпазват от свободните радикали. Консумацията им се препоръчва специално за превенция на рак на кожата.
Защитават сърцето
Тази полза от кестените е тясно свързана с антиоксидантите в тях. Те предотвратяват възникването на инфекции в тялото, които могат да имат отрицателен ефект върху сърдечно-съдовата система.
Освен това, кестените съдържат и калий, който се смята, че може да намали риска от сърдечен удар с близо 25%, ако е в достатъчно количество и консумиран достатъчно често.
Заздравяват костите
10 кестена ни осигуряват половината от необходимата дневна доза манган. Това вещество е важно най-вече за здравето на костите и предпазва от заболявания като остеопороза, артрит и други, пише DrAxe.
Подпомага мозъка
Кестените съдържат различни витамини от групата B, които са важни за функционирането на мозъка и нервната система. Съдържат и фолиева киселина, която е важна не само за бременните и развитието на плода, но и за когнитивните ни функции.
Още ползи
В 100 г. кестени има 43 мг. витамин C. Тези ядки имат ниско съдържание на калории и мазнини за сметка на витамини, минерали и фитонутриенти. В кестените има и много нишесте, което ги прави по-хранителни от други ядки.
Не съдържат обаче глутен, което ги прави подходящи за диетата на хора, които страдат от непоносимост към това вещество.
Конските кестени, които в момента са изпълнили парковете ни, също имат своите предимства, макар и да са отровни за ядене.
Известният народен лечител Петър Димков често казвал, че конският кестен крие големи тайни: „Тези малки топчици са удивителни акумулатори на слънце, енергия и живот и я отдават щедро, с постоянно лъчение през цялата година“. Димков държал тези плодове в джоба си целогодишно и вярвал, че отблъскват негативната енергия.
Източник: lifestyle.bg