Защо жените говорят повече от мъжете
Защо жените говорят повече от мъжете си има своето логично обяснение. Установено е, че това е заложено от природата. Причините за това, че жените наистина говорят много повече от мъжете са чисто физиологически – различен строеж на мозъка, а също и различни нива на тестостерон в тялото. Доказа се, че жената произнася около три пъти повече думи, отколкото мъжът – 20 000 срещу 7000 дневно. Говоренето при жените е по-бързо, те получават удоволствие от своя глас, което се доближава много до сексуалното.
Според някои специалисти именно разликата в строежа на главния мозък на мъжа и жената е довело до по- голяма бъбривост на нежния пол. Подчертава се, че жените притежават повече на брой нервни клетки, които отговарят за речевите функции.
Процеса на разговор при жената е съпроводен с отделянето на специални хормони, носещи изключителна възбуда и удоволствие. Те се сравняват по сила с усещането при употреба на наркотични вещества, затова те стимулират по-голяма разговорчивост при жената.
Различията се забелязват дори и в утробата на майката. Там голямо влияние за оформянето на мозъка оказва тестостеронът. При момчетата дяловете на мозъка, които отговарят за комуникацията и в частност речевата са с по-малки размери, отколкото същите при момичетата. Това е и причината мъжете много по-трудно мъжете да изразяват своите емоции, отколкото жените.
Освен че намалява желанието за разговор, тестостеронът намаля и способността на мъжа да слуша. Повечето говорене обаче в никакъв случай не означава, че жените предават повече информация – 2/3 от женската реч се изчерпва за изразяване на емоциите, останалата 1/3 е за формулиране на мислите. Жените прекарват с телефона 4 години и 9 месеца, а мъжете 3 години и 3 месеца.
Учените решили да определят какво кара мъжките плъхове да издават повече звуци от женските. За тази цел те отделили гризачи на 4 дни от тяхната майка и в рамките на пет минути преброили броя на техните писъци в „ултразвуковия спектър“ – честоти, които хората не могат да чуят.
Оказало се, че мъжките плъхове плачели много повече от женските и съответно имали два пъти повече протеин Foxp2. Впоследствие учените намалили количеството на протеина в мъжките плъхове и го увеличили при женските. Резултатът бил незабавен – женските започнали да писукат повече, а мъжките по-малко.
Накрая учените взели проби от 10 деца на възраст между 3 и 5-годишна възраст и установили, че момичетата имат 30 процента повече протеин Foxp2 от момчетата. Така че следващият път, когато някой ви нарече бърборана, разполагате с научни факти, които ще ви оправдаят!
Източник: С кафето