Депресията при жените се среща доста често. Редица проучвания доказват, че при жените депресивните състояния са по-чести. Забързаното ежедневие, отговорностите, задълженията и здравословните проблеми са малка част от факторите, които оказват влияние върху жената и нейното емоционално състояние. Някои от жените дори не разбират за тежкото положение, в което са. Те просто свикват с депресията и я приемат като част от напрегнатото ежедневие. Но околните лесно могат да забележат напрежението, негативното отношение и липсата на мотивация и настроение у нас. Рязката промяна в поведението носи със себе си раздразнение и лека форма на агресия у околните. Унило настроение, потиснатост, безпокойство – това са едни от най-честите симптоми на депресия. Невинаги човек може да разбере конкретната причина. В някои по-тежки случаи може да се стигне до плач, самообвинение, чувство за вина. При зачестяването им може да се провокират и отключат различни заболявания, психически разстройства, неспокоен сън, както и да доведат до липса на енергия.
Тези промени при жените често водят до липса за поддържане на външния си вид и до избягване на социални контакти и събирания.
Причините за депресивни състояния при жените могат да бъдат различни.
Предменструалният синдром обикновено засяга дамите от 7 до 10 дни преди самата менструация. Тези дни могат да бъдат истински ужас както за самите тях, така и за околните. Самите симптоми могат да бъдат на емоционално и физическо ниво. Резките промени в поведението, високата емоционалност и раздразнителността са част от ежедневието на една не малка част от нежния пол през тези дни.
Според някои експерти това се дължи отчасти на промените в хормоналните нива. Физическата активност през този период подобрява значително емоционалното и физическото състояние.
Бременността и периодът след нея е един изцяло нов период за жената, затова тези новости често пораждат тревожност, страх, липса на увереност, мотивация и сила. Ако човек сам не може да се справи с този тип проблем, е хубаво да се допита до специалист, който да предприеме немедикаментозно лечение. И тук високата физическа активност може да направи чудеса за излизане от моментите на депресия.
Семейните проблеми често пораждат депресии при жените, които се изразяват в избягване на социален контакт, самоизолиране и вглъбяване в мисли за въпросните проблеми. Жената трябва да бъде опора и пример за сила, затова трябва да намери сили да се справя и да продължава уверено напред.
Намирайте време за забавления, излизане с приятелки, разходка в планината на чист въздух. В момента, в който усетите дори лека демотивация, веднага се заемете с някаква активност, която ви носи удовлетворение. Хобита за жени, спорт, йога упражнения, танци или друго. Ако това ви се струва непосилна задача, то тогава потърсете помощта на психотерапевт.
Източник: Езине