Хладкият душ има лечебни свойства
Хладкият душ може значително да подобри здравето ни. До това заключение стигнаха скандинавските учени. Според тях когато заливаме тялото си с хладка вода, ако се чувстваме смазани, това ни освежава, премахва натрупаната умора и не предпазва от нежелани болести. След такава баня ние се чувстваме свежи и бодри, той калява организма, като пречи на болестите да се развиват. Особено е полезен, ако имате по-високо кръвно налягане от обичайното. По-студената вода действа прочистващо на запушени артерии и от тук намаляват рисковете за сърдечни удари. Кръвообращението също се подобрява значително от хладката вода. Важно е да знаете, че ако имате някакъв сърдечен проблем, недейте рязко да въртите топло към студено или обратното, за да не изпаднете в шок или да не увредите още повече вашето сърце. Добре сте наясно, че по-хладната вода води до подобрение на метаболизма и ви съдейства да поддържате желаните килограми. Причината е, че когато тялото се охлажда, това повишава обмена на веществата, в стремеж да го затопли.
По този начин се горят повече калории. Затова ако зимата температурите са ниски, не се чудете ако започнете да отслабвате по-бързо от предвиденото. Просто вашият метаболизъм ще бъде ускорен многократно.
Когато се къпете често с хладни душове, вие помагате на организма и засилвате имунитета си. По този начин простудните и грипни заболявания ви хващат много по-трудно от обикновено. Вие се калявате, а дишането ви става по-леко, заради вливането на допълнителна кислородна доза.
Ако се чувствате изтощени или изнервени, имате някакъв казус или проблем за решаване, най-добре е да влезете под хладната освежаваща водна струя.
Това ще подпомогне психиката ви и ще прогони депресията и негативизма. Причината се крие в отделянето на хормон, наречен нопадреналин, който потиска лошите мисли.
Ако се къпете със хладък душ, той оказва благоприятно въздействие на кожата ви. Когато се решите на тази стъпка, правете го постепенно, в никакъв случай не рядко. Т.е. започнете с леко топла вода, след това намалете нейната сила и когато стане приятно хладка – задръжте в това положение. Ако ви стане твърде студено, можете да върнете малко от топлата вода и когато привикнете, отново да се опитате да минете към по-студена. Но нека всичко това да става плавно, за да не получите неприятен шок.
Още една полза от къпането със студена вода – предпазва от разширени вени. Можете да наблегнете върху проблемните ви зони по краката и ако имате малко душче да ги обливате по-упорито. Ако времето е топло и краката ви се издуват, по-хладката вода ще потисне тежестта и ще намали отоците.
Не трябва обаче когато се къпете да прекалявате с търкането и сапунисването на кожата. Сапунът, с когото се къпем, трябва да е лек и да съдържа сравнително малък брой химични елементи. Най-добре е да посетите биомагазин и да си вземете натурален сапун. Ако си слагате маски на лицето, то съветът ни е да го правите преди хладкия душ. В противен случай рискувате да раздразните кожата ви. След употреба на шампоан или сапун, трябва много добре да се изплакнете, за да не стане кожата ви суха.
Когато се бършете, гледайте повече да попивате капките по вас. Триенето изсушава кожата.
Хладкият душ е полезен както преди, така и след работа, защото в първия случай ще ви освежи, а във втория ще намали напрежението и умората.