Лошите навици, които пречат на общуването ни
Лошите навици, докато комуникираме с някой събеседник са често явление напоследък. Може би е време да спрем с повечето от тях, защото по този начин ще спечелим повече симпатия и уважение от нашия събеседник. Напоследък все повече се чудим къде изчезнаха приятелите ни, защо не се обаждат както преди. Чудите се защо някои хора са започнали да ни избягват, а преди с охота излизаха насам-натам с нас. Същото се отнася и за колегите от работата, за някои далечни роднини. Някак си не се замисляме, че с нашето поведение караме хората да странят от нас. Това е породено от някои неприятни навици, докато комуникираме с нашия събеседник. Ето и най-честите от тях.
Прекъсваме хората по време на разговор
Може и да не си даваме сметка, но понякога решаваме, че има нещо по-важно от темата на човека срещу нас. Тогава той бива прекъснат от нас, което определено му прави лошо впечатление.
В стремежа си да не забравим нещо свързано с темата, което сме се сетили на мига, ние не се съобразяваме с човека отсреща и по средата на изречението му го прекъсваме. Един-два пъти това не е особено фатално, но ако то правим постоянно, то неговото желание за общуване с нас ще изчезне. Нещо повече, той ще започне да ни избягва и за в бъдеще. Извод: дори и да ви хрумне нещо много важно и актуално, изчакайте човека да се изкаже и тогава наложете своята идея.
Понякога се увличаме със саркастичните подмятания
Недейте за всичко да намесвате сарказъм в разговора си, защото рискувате да обидите събеседника срещу вас. Не е приятно постоянно да го иронизирате, или да го апострофирате прекалено често. Въпреки, че сарказмът се смята за признак на висока интелигентност, вие не трябва да прекалявате с него. Така само ще отблъснете човека срещу вас.
Престанете да говорите само за себе си
Недейте да злоупотребявате прекалено с вашата личност пред другите хора. Ясно е, че вие се познавате най-добре, но не нужно да натрапвате своето Аз на хората, с които комуникирате. Особено грешно е да се оплаквате от нещо пред тях. Най-добре се поинтересувайте какви са техните мисли и чувства, как живеят, какво обичат да правят. Това ще направи добро впечатление и хората ще искат да продължат да общуват с вас. Трябва да има диалог.
Много невъзпитано е да зяпате в телефона, докато водите разговор
Липса на уважение и най-малкото ако си гледате в телефона, докато някой седи срещу вас. Това е голяма обида за него. Представете си как той иска да ви каже нещо важно, а вие го слушате, но в същото време си гледате телефона. Всички го правим постоянно, но не осъзнаваме колко много дразни събеседниците ни.
Спрете да се изтъквате и фукате как винаги сте прави за всичко
Признавайте грешките си, въпреки, че не го искате. Недейте постоянно да повтаряте колко сте прави, дори и това да е истина. Накрая ще останете сами пред огледалото и ще убеждавате само себе си. Вслушвайте се и в другите гледни точки и ги уважавайте, дори да не ви допадат.
Недейте да измествате посоката на разговора
Някой е решил да ви разкаже за прекарването си в чужбина. Той започва разговора си, а вие веднага се сещате за вашето най-вълнуващо преживяване, което обаче сте разказвали поне десет пъти. Прекъсвате събеседника и започвате за единадесети път да доказвате, че и при вас е било много хубаво. Всичко това е напълни излишно, защото събеседника щ се отегчи и ще му мине желанието да си разкаже историята пред вас. Най-добре първо го изчакайте да разкаже всичко в детайли и тогава можете да допълните в разговора вашето преживяване. Иначе ще остане някакво чувство на завист и на доказване, което няма да направи добро впечатление. С една дума спрете да вирите носа си.
Недейте да правите клюка от всеки разговор
Ако постоянно одумвате някого, то това ще доведе до отдръпване на човека срещу вас. Не на всеки му е особено интересно да слуша за поредната интрига в работата или какво е направила съседката предната вечер. Изместете разговора в друга посока, ако усетите, че на събеседника не му е до вашите клюки.
Не задавайте провокационни въпроси твърде често
Хората не са глупави и ще разберат, когато ги провокирате с въпроси. Хората ще си съставят грешно мнение за вас и ще решат, че сте прикрити и обичат задкулисните игри. Изкоренете лошите навици в общуването и спечелете нови приятели и бизнес-партньори.