Осемте закона за храната
Осемте закона за храната всъщност никак не са точни. Никой не се е родил опитен и образован, особено в кулинарен план. Първите източници на съвети и трикове са нашите майки и баби, на които покорно чиракуваме. След това най-често градим теоретичната ни основа с рецепти и статии в интернет, докато не се научим да се осланяме на нашата лична преценка, която е плод на много опит и „гледане отстрани“.
Има обаче някои „тайни методи“ и „изпитани хитринки“, които са ни представяли като неоспорими правила, но се оказва, че не са напълно достоверни. Вижте кои са те в нашата галерия.
Надяваме се, че с този материал ще ви спестим нови кулинарни разочарования и ще ви вдъхновим да бъдете още по-уверени и информирани, когато отново се въоръжите с черпак!
1. Вкусът на лютите чушки се дължи на техните семки – Истинският виновник за вкусовите своийства на тази подправка е капсаицинът, който е активно вещество, съдържащо се в сърцевината и бялата част, към която са прикрепени самите семена. Ако искате вкусът да се запази, но без неприятното парещо чувство, почистете добре сърцевината на чушките.
2. Маринатата прави месото по-крехко – Тя просто добавя вкус, без да влияе пряко върху плътността на месото, защото не може да проникне в дълбочина.
3. Ако добавим прясно мляко към омлета, ще го направим по-пухкав – Млякото размътва сместа и удължава времето за приготвяне на ястието. Ако искате пухкав омлет, отделете повече време за разбъркването на яйцата до получаване на балончета и добавете щипка брашно.
4. Никога не съхранявайте бананите в хладилника – Вярно е, че обелката им ще стане кафява изключително бързо, но това няма да навреди на вътрешността на плода. Ако искате да имате пресни банани за по-дълго време, оставете ги в хладилника.
5. Хлябът трябва да се оставя в хладилника – Съхраняването му на стайна температура е най-добрият вариант, защото ниските температури ускоряват процеса на рекристализация на нишестето, което кара хляба да се втвърдява по-бързо.
6. Суровите зеленчуци са най-полезни – Този факт също може да бъде интерпретиран погрешно. Има зеленчуци като броколите, морковите, цвеклото и чушките, които са най-полезни, когато се консумират сурови. Това обаче не важи за гъбите, спанака и аспержите, които след готвене са по-лесни за „абсорбиране“ от организма. Най-уместният метод е да приготвяме зеленчуците леко задушени.
7. Ако затоплим храна в микровълновата, тя ще загуби своите полезни съставки – Всъщност всяка храна, която е подложена на интензивна термообработка, губи хранителните си свойства. Затова се старайте да загрявате храната си на средна температура, за да минимализирате негативните последствия от притоплянето на вечерята ви.
8. Ако добавим зехтин към врящите макарони, те няма да се слепят – Това донякъде е вярно, но не е препоръчително, защото ще попречи и на соса да се разпредели равномерно, което би навредило на крайния кулинарен резултат.
Източник: 7 кефа