Хормонален дисбаланс в организма
Хормонален дисбаланс зависи от начина на живот, здравословната храна, умереното физическо натоварване, както и определени генетични предпоставки – всички заедно и поотделно влияят върху правилното функциониране на ендокринната система, чиято функция е да балансира хормоните в организма. Да поясним: хормоните са химически вещества, носещи важна информация относно функционирането на физиологичните системи на човешкия организъм. Наличието обаче, на дисбаланс при секретирането на всеки един от множеството хормони в организма може да предизвика общо влошаване на здравословното състояние…
Имали сте продължителен, изнурителен работен ден, но ви се струва, че сте успели да се справите със стреса, въпреки някои неизбежно възникващи с възрастта болежки…
Но ето, на следващата сутрин, след практически безсънна нощ, се чувствате ужасно: всичко и всеки предизвикват у вас раздразнение; кафето не ви помага, а апетитът го няма никакъв… И ако постоянно сте в подобно състояние, то, от възможните причини, следва да спрете вниманието си върху нарушения в хормоналния ви баланс. По-конкретно, липсата на сън се дължи на занижено ниво на хормона прогестерон, особено подчертано при дамите, намиращи се пред, по време на, и непосредствено след менстурационен цикъл. Освен това, ако, под действие на завишен тестостерон, прогестеронът в организма ви е завишен дотолкова, че да предизвиква обилно секретиране на себум, то очаквайте да сте нападнати трайно от акне пъпки…
А какво да кажете за постоянната умора, която направо ви съсипва, дори през почивните дни?! Причината за това може да е в това, че щитовидната жлеза, не произвежда достатъчно хормони. Отново разстройството в работата на тази жлеза води до забавяне на метаболизма, към което се прибавя и извън нормалното функциониране на пакреаса, който се превръща в склад на мазнини, натрупващи се изключително в областта на корема, но също така и на ханша – при жените.
В резултат на това, теглото ви нараства бързо да стойности, плашещо надвижаващи нормалните за дадената възраст и височина на тялото. Типично за немалко дами е да се събуждат сутрин порядъчно изпотени; жените извън репродуктивната си възраст го отдават на неибежно на настъпилата менопауза, но отново хормонален дисбаланс има решаващо значение, именно, ако секретирате недостатъчно прогестерон или поддържате твърде високо ниво на естрогена, или и нарушенията са и при двата процеса. Обратно, колкото секрецията на естрогена е ниска, толкова повече сексуалните ви желания намаляват, а трайната влагалищна сухота влошава допълнително положението.
Други два хормона – грелин и лептин – са съществено отговорни за чувството ви на глад, първият от които го стимулира до усещането за непреставащ „вълчи глад“, докато вторият – действа точно в обратната посока…
Призоваваме ви обаче, да не използвате гореизложеното, за да самоопределяте състоянието на хормоналните си жлези. Вместо това се консултирайте с ендокринолог, който, въз основа на лабораторни изследвания, ще определи какви точно са хормоналните ви смущения и как да се справите с тях.
А ето в резюме симптомите, които сигнализират, че нещо във функционирането на ендокринната ви система не е в ред: постоянно покачване или загуба на тегло без да сте променяли възприетата диета; нарастващ апетит или загуба на такъв; неистово желание да пиете вода; храносмилателни проблеми; промени в менстурационния цикъл и невъзможност да забременеете; обилно безпричинно потене със специфична миризма; промени в сърдечната честота; тревожност и засилваща се депресия, рефлектиращи върху възможността да имате нормален, здравословен сън; все по-чести пропуски в паметта; кървящи венци, трайно занижено либидо; кожни проблеми и косопад. Действайте, преди здравето ви да се е влошило забележимо!